Ciele krížového plnenia
Krížovým plnením v poľnohospodárstve sa podporuje dodržiavanie prísnych noriem EÚ pre zdravie a dobré životné podmienky verejnosti, zvierat a rastlín. Krížové plnenie prispieva k lepšej udržateľnosti európskeho poľnohospodárstva.
Čo je krížové plnenie?
Ak chcú poľnohospodári získať zo strany EÚ podporu príjmov, musia dodržiavať súbor základných pravidiel. Vzťah medzi rešpektovaním týchto pravidiel a podporou pre poľnohospodárov sa nazýva krížové plnenie.
V rámci týchto pravidiel sa od poľnohospodárov očakáva:
- splnenie povinných požiadaviek týkajúcich sa hospodárenia, ktoré sa vzťahujú na všetkých poľnohospodárov, či už dostávajú podporu v rámci spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP) alebo nie,
- vytváranie dobrých poľnohospodárskych a environmentálnych podmienok, čo sa však týka len poľnohospodárov, ktorí dostávajú podporu v rámci SPP.
Ak poľnohospodári porušia zákony EÚ týkajúce sa životného prostredia, verejného zdravia a zdravia zvierat a dobrých životných podmienok zvierat alebo obhospodarovania pôdy, ich podpora zo strany EÚ bude znížená a môžu čeliť sankciám.
Povinné požiadavky týkajúce sa hospodárenia
Všetci poľnohospodári, bez ohľadu na to, či dostávajú podporu SPP, musia spĺňať povinné požiadavky týkajúce sa hospodárenia.
Tieto požiadavky zahŕňajú pravidlá EÚ o verejnom zdraví, zdraví rastlín a zvierat, dobrých životných podmienkach zvierat a životnom prostredí.
Zdravie verejnosti, zvierat a rastlín
- všeobecné potravinové právo (nariadenie EÚ č. 178/2002)
- smernica o používaní hormónov (smernica Rady 96/22/ES)
- nariadenia o identifikácii a registrácii ošípaných, hovädzieho dobytka, oviec a kôz (nariadenie EÚ č. 1760/2000, smernica Rady 2008/71/ES, nariadenie EÚ č. 21/2004)
- nariadenie o prevencii, kontrole a eradikácii prenosných spongiformných encefalopatií (nariadenie EÚ č. 999/2001)
- nariadenie o prípravkoch na ochranu rastlín (nariadenie EÚ č. 1107/2009)
Dobré životné podmienky zvierat
- smernice o ochrane teliat, ošípaných a zvierat chovaných na hospodárske účely (smernica Rady 2008/119/ES, smernica Rady 2008/120/ES, smernica Rady 98/58/ES)
Životné prostredie
- smernica o používaní dusičnanov (smernica Rady 91/676/EHS)
- smernica o ochrane voľne žijúceho vtáctva (smernica 2009/147/ES)
- smernica o ochrane prirodzených biotopov a voľne žijúcich živočíchov a rastlín (smernica Rady 92/43/EHS)
Dobré poľnohospodárske a environmentálne podmienky
Okrem povinných požiadaviek týkajúcich sa hospodárenia musia poľnohospodári, ktorí dostávajú podporu SPP, dodržiavať normy EÚ týkajúce sa dobrého poľnohospodárskeho a environmentálneho stavu pôdy.
Tieto normy majú:
- predchádzať erózii pôdy tým, že určujú minimálne pokrytie pôdy a postupy minimálneho obhospodarovania pôdy,
- zachovávať organickú hmotu v pôde a štruktúru pôdy,
- udržiavať trvalý trávny porast,
- chrániť biodiverzitu a zabezpečovať zachovanie krajinných prvkov, napríklad prostredníctvom zákazu strihania živých plotov a stromov počas obdobia reprodukcie vtáctva a v období hniezdenia,
- chrániť vodu a hospodáriť s ňou, a to vytvorením nárazníkových zón pozdĺž vodných tokov, schvaľovaním vody na zavlažovanie a ochranou podzemných vôd pred znečistením.
Sankcie za nesplnenie povinnosti
V rámci systému krížového plnenia sa poľnohospodárom, ktorí nedodržiavajú pravidlá EÚ, môže znížiť táto podpora:
- priame platby (oddelené alebo viazané),
- väčšina platieb na rozvoj vidieka: platby na plochu vrátane agroenvironmentálnych opatrení, oblastí s prírodnými prekážkami, opatrení v rámci sústavy NATURA 2000, zalesňovacích opatrení, lesnícko-environmentálnych platieb, agrolesníctva, ekologického poľnohospodárstva,
- platby vo vinohradnícko-vinárskom odvetví: reštrukturalizácia a konverzia vinohradov a zelený zber.
Súvisiace informácie
Nová SPP: 2023 – 2027
V júni 2021 sa po rozsiahlych rokovaniach medzi Európskym parlamentom, Radou EÚ a Európskou komisiou podarilo dosiahnuť dohodu o reforme spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP). Táto dohoda bola formálne prijatá 2. decembra 2021 a nová SPP sa začne 1. januára 2023.
V rámci novej SPP sa vykonajú zmeny existujúcich systémov podmienenosti a ekologizácie, ktoré budú odrážať vyššie ekologické ambície a prispejú k cieľom Európskej zelenej dohody. Ich súčasťou bude zavedenie ekologických režimov, ktoré poskytnú silnejšie stimuly pre poľnohospodárske postupy šetrné ku klíme a životnému prostrediu. Do roku 2023 sa budú uplatňovať súčasné opatrenia v súlade s ustanoveniami prechodného nariadenia o SPP.
Pravidlá
Krížové plnenie sa riadi týmito predpismi:
- pravidlá financovania, riadenia a monitorovania spoločnej poľnohospodárskej politiky (nariadenie EÚ č. 1306/2013, vykonávacie nariadenie EÚ č. 809/2014, delegované nariadenie EÚ č. 640/2014).