Nõuetele vastavuse eesmärgid
Nõuetele vastavuse kaudu julgustatakse põllumajandustootjaid järgima kõrgeid Euroopa Liidu standardeid seoses inimeste, loomade ja taimede tervise kaitse ja heaoluga. Nõuetele vastavusel on oluline roll Euroopa põllumajandusliku tootmise kestlikumaks muutmisel.
Nõuetele vastavus
ELi sissetulekutoetuse saamiseks peavad põllumajandustootjad järgima teatavaid põhieeskirju. Eeskirjade järgimise ja põllumajandustootjatele antavate toetuste vahelist seost nimetatakse nõuetele vastavuseks.
Põllumajandustootjad peaksid järgima muu hulgas järgmisi eeskirju:
- kohustuslikud majandamisnõuded – need kehtivad kõigi põllumajandustootjate suhtes, olenemata sellest, kas nad saavad ühise põllumajanduspoliitika (ÜPP) raames toetust või mitte;
- maa heas põllumajandus- ja keskkonnaseisundis hoidmise nõuded – neid kohaldatakse vaid ÜPP raames toetusi saavate põllumajandustootjate suhtes.
Keskkonda, inimeste ja loomade tervist ning loomade heaolu või maa majandamist käsitlevate ELi õigusaktide rikkujatest põllumajandustootjate toetusi vähendatakse ja nad võivad seista silmitsi muude karistustega.
Kohustuslikud majandamisnõuded
Kohustuslikke majandamisnõudeid peavad järgima kõik põllumajandustootjad, olenemata sellest, kas nad saavad ÜPP raames toetust või mitte.
Kohustuslikud majandamisnõuded hõlmavad ELi eeskirju inimeste, loomade ja taimede tervise, loomade heaolu ja keskkonna kohta.
Rahva-, looma- ja taimetervis
- Üldised toidualased õigusnormid (ELi määrus 178/2002)
- Direktiiv hormoonide kasutamise kohta (nõukogu direktiiv 96/22/EÜ)
- Sigade, veiste, lammaste ja kitsede identifitseerimist ja registreerimist käsitlevad määrused (ELi määrus 1760/2000, nõukogu direktiiv 2008/71/EÜ, ELi määrus 21/2004)
- Transmissiivsete spongioossete entsefalopaatiate ennetust, tõrjet ja likvideerimist käsitlev määrus (ELi määrus 999/2001)
- Taimekaitsevahendeid käsitlev määrus (ELi määrus 1107/2009)
Loomade heaolu
- Direktiivid vasikate, sigade ja põllumajandusloomade kaitse kohta (nõukogu direktiiv 2008/119/EÜ, nõukogu direktiiv 2008/120/EÜ, nõukogu direktiiv 98/58/EÜ)
Keskkond
- Direktiiv nitraatide kasutamise kohta (nõukogu direktiiv 91/676/EMÜ)
- Direktiiv loodusliku linnustiku kaitse kohta (direktiiv 2009/147/EÜ)
- Direktiiv looduslike elupaikade ning loodusliku loomastiku ja taimestiku kaitse kohta (nõukogu direktiiv 92/43/EMÜ)
Head põllumajandus- ja keskkonnatingimused
Lisaks kohustuslikele majandamisnõuetele peavad ÜPP raames toetust saavad põllumajandustootjad järgima ELi standardeid heade põllumajandus- ja keskkonnatingimuste kohta.
Nende standardite eesmärk on:
- vältida mullaerosiooni, määrates kindlaks minimaalse taimkatte ja minimaalse maakasutuse tavad;
- säilitada mulla orgaanilist ainet ja mulla struktuuri;
- säilitada püsirohumaad;
- kaitsta bioloogilist mitmekesisust ja säilitada maastikule iseloomulikke vorme, näiteks lindude pesitsemise ja poegade üleskasvatamise ajal hekkide ja puude lõikamise keelu abil;
- kaitsta ja majandada veevarusid, rajades puhverribasid vooluveekogude äärde, lubades vee kasutamist niisutamise eesmärgil ja kaitstes põhjavett reostuse eest.
Karistused nõuete täitmata jätmise korral
Nõuetele vastavuse süsteemi kohaselt võidakse ELi eeskirjade täitmata jätmise korral vähendada järgmisi põllumajandustootjatele antavaid toetusi:
- (toodangust lahutatud või sellest sõltuvad) otsetoetused;
- suurem osa maaelu arengu toetustest: pindalapõhised toetused, sealhulgas põllumajanduse keskkonnameetmed, looduslikust eripärast tingitud piirangutega alade toetused, NATURA 2000 meetmed, metsastamismeetmed, metsanduse keskkonnatoetus, agrometsanduse ja mahepõllumajanduse meetmed.
- Veinisektori toetused: viinamarjaistanduste ümberkorraldamine ja muutmine ning roheline korje.
Lisateave
Uus ÜPP: 2023–27
Pärast ulatuslikke läbirääkimisi Euroopa Parlamendi, Euroopa Liidu Nõukogu ja Euroopa Komisjoni vahel jõuti 2021. aasta juunis kokkuleppele ühise põllumajanduspoliitika (ÜPP) reformis. Kõnealune kokkulepe kiideti ametlikult heaks 2. detsembril 2021 ja uue ÜPPga alustatakse 1. jaanuaril 2023.
Uue ÜPP raames muudetakse kehtivat tingimuslikkuse ning kliimat ja keskkonda säästvate põllumajandustavade kasutamise süsteemi, et võtta arvesse kõrgemaid keskkonnaeesmärke ja aidata kaasa Euroopa rohelise kokkuleppe eesmärkide saavutamisele. See hõlmab ökokavade kehtestamist, mis pakuvad kliima- ja keskkonnasõbralike põllumajandustavade kasutuselevõtuks tugevamaid stiimuleid. Kehtivaid meetmeid kohaldatakse kooskõlas ÜPP üleminekumäärusega kuni 2023. aastani.
Nõuded
Nõuetele vastavust reguleerivad
- ühise põllumajanduspoliitika rahastamise, haldamise ja seire eeskirjad (ELi määrus 1306/2013, ELi rakendusmäärus 809/2014, ELi delegeeritud määrus 640/2014).