Tootmiskohustusega seotud vabatahtliku toetuse tutvustus
Ühise põllumajanduspoliitika raames on seos sissetulekutoetuse maksete ja konkreetsete toodete tootmise vahel järk-järgult kaotatud (s.o toodanguga sidumata sissetulekutoetus). Seda tehakse selleks, et hoida ära konkreetsete toodete ületootmine ja et põllumajandustootja toodang vastaks tegelikule nõudlusele.
Mõnes raskes olukorras on siiski vaja kindlale põllumajandussektorile või allsektorile anda sihttoetust. Tootmiskohustusega seotud vabatahtliku toetuse kava eesmärk on hoida ära raskuste suurenemine, mis võib põhjustada tootmisest loobumise ja võib seega mõjutada tarneahela muid osi või seotud turgusid.
Seepärast võivad ELi riigid endiselt piiratud arvu sissetulekutoetustest siduda teatavate toodete või sektoritega. Seejuures tuleb järgida mitmesuguseid nõudeid ja rangeid piiranguid, et leevendada turumoonutuste riski.
Uus ÜPP: 2023–27
Pärast põhjalikke läbirääkimisi Euroopa Parlamendi, Euroopa Liidu Nõukogu ja Euroopa Komisjoni vahel jõuti 2021. aasta juunis kokkuleppele ühise põllumajanduspoliitika (ÜPP) reformis. Uus ÜPP jõustub 1. jaanuaril 2023.
Uue ÜPP raames muudetakse kehtivat sissetulekutoetuste süsteemi meetmega, millega tagatakse põllumajandustootjatele ja töötajatele antava rahalise toetuse õiglasem jaotamine kogu ELis. Kehtivaid meetmeid kohaldatakse kooskõlas ÜPP üleminekumääruse sätetega kuni 2023. aastani.
Kuidas see praktikas toimib?
Vabatahtlik tootmiskohustusega seotud toetus kujutab endast tootmise piiramise kava ja selle eesmärk on piirata turukonkurentsi moonutamist.
Võimalikud abikõlblikud tooted on teravili, õliseemned, valgurikkad kultuurid, kaunviljad, lina, kanep, riis, pähklid, kartulitärklis, piim ja piimatooted, seemned, lamba- ja kitseliha, veise- ja vasikaliha, oliiviõli, siidiussid, kuivsööt, humal, suhkrupeet, suhkruroog ja sigur, puu- ja köögivili ning lühikese raieringiga madalmets.
Tootmiskohustusega seotud vabatahtliku toetuse rahastamiseks järgivad ELi riigid mitmeid suuniseid:
- nad võivad kasutada kuni 8% sissetulekutoetuse kogueelarvest;
- teatavate tingimuste täitmise korral on lubatud seda suurendada 13%-ni;
- Euroopa komisjoni heakskiidul ning väga rangete kriteeriumide täitmise korral võib toetust suurendada rohkem kui 13%-ni;
- veel 2% suurendamine on lubatud valgurikaste kultuuride tootmise toetamiseks.
ELi riigid võivad oma vabatahtlike toetuste kohta tehtud otsuseid muuta jooksva aasta 1. augustini, misjärel muudatus jõustub järgmisel aastal.
Kõik ELi riigid, välja arvatud Saksamaa, otsustasid rakendada seda kava ajavahemikus 2015–2020.
Toetuse suurus ja toetatavad sektorid erinevad ELi riikides märkimisväärselt.