Přejít na hlavní obsah
Agriculture and rural development

Doplňková redistributivní podpora příjmu pro udržitelnost

Informace o doplňkové redistributivní podpoře příjmu pro udržitelnost

Doplňková redistributivní podpora příjmu pro udržitelnost (CRISS) nahrazuje režim redistributivních plateb, který fungoval v období 2014–22.  

Doplňková redistributivní podpory příjmu pro udržitelnost je jedním z nástrojů společné zemědělské politiky (SZP) k zajištění spravedlnosti přerozdělením podpory příjmů z větších na menší nebo střední zemědělské podniky. 

Spravedlivější rozdělení podpory je jedním z klíčových cílů SZP na období 2023–2027. Na úrovni EU se příjem na roční pracovní jednotku zvyšuje v průměru s fyzickou velikostí zemědělského podniku. V této skutečnosti se odrážejí především úspory z rozsahu: čím větší je zemědělský podnik, tím nižší má jednotkové náklady a obvykle tím vyšší je příjem na pracovníka.  

Cíle doplňkové redistributivní podpory příjmu pro udržitelnost

Hlavním cílem plateb doplňkové redistributivní podpory příjmu pro udržitelnost je prosazovat vyváženější rozdělování podpory příjmů malým a středním zemědělským podnikům.

Země EU musí na tuto konkrétní intervenci vyčlenit nejméně 10 % upraveného finančního krytí přímých plateb. Mají však možnost se od tohoto povinného požadavku odchýlit (například přidělit na doplňkovou redistributivní podporu příjmu pro udržitelnost méně, než je minimální požadovaný procentní podíl krytí přímých plateb, nebo doplňkovou redistributivní podporu příjmu neprovádět vůbec), musejí však prokázat, že potřeby přerozdělení jsou dostatečně řešeny jinými nástroji Evropského zemědělského záručního fondu (EZZF).

Scene at a farmers' market - farmer hands vegetables to a customer

SZP podporuje venkovské komunity a umožňuje, aby zemědělství a lesnictví plnily důležité úkoly ve prospěch širší společnosti.

a female farmer standing in a cowshed

Zemědělství a lesnictví mohou zemědělcům, správcům lesů a EU jako celku poskytovat udržitelný ekonomický prospěch.

Jak doplňková redistributivní podpora příjmu pro udržitelnost funguje v praxi

Doplňková redistributivní podpora příjmu pro udržitelnost je:

Země EU mají v mezích stanovených právním rámcem SZP značnou flexibilitu a mohou doplňkovou redistributivní podporu příjmu pro udržitelnost přizpůsobit svým potřebám přerozdělování a struktuře zemědělských podniků, například tím, že:

  • stanoví maximální limit

  • použijí různá rozpětí plochy v hektarech

  • stanoví různých jednotkových částek podle daného rozpětí

  • odliší podporu podle skupin území uplatňovaných v rámci základní podpory příjmu pro udržitelnost

  • vyloučí z působnosti doplňkové redistributivní podpory příjmu pro udržitelnost větší zemědělské podniky, jejichž fyzická velikost přesahuje určitý limit

Doplňková redistributivní podpora příjmu pro udržitelnost představuje dodatečnou platbu za první hektary zemědělcům, kteří mají nárok na základní podporu příjmu pro udržitelnost. V zájmu lepšího zacílení této doplňkové podpory a s ohledem na rozdíly ve struktuře zemědělských podniků v rámci EU mohou jednotlivé země EU:

  • poskytovat doplňkovou podporu pro různé rozpětí rozlohy hektarů a/nebo

  • odlišit úroveň podpory podle regionů nebo skupin území uplatňovaných v rámci základní podpory příjmu pro udržitelnost

Klíčovou novinkou SZP v období 2023–2027 je, že země EU musí vyčlenit nejméně 10 % svého upraveného finančního přídělu na přímé platby (po převodech mezi fondy) na doplňkovou redistributivní podporu příjmu pro udržitelnost, aby se zvýšily platby, které dostávají menší a střední zemědělské podniky. O výjimku z tohoto pravidla lze požádat, pokud členské státy EU prokáží, že potřeby přerozdělování jsou dostatečně řešeny prostřednictvím jiných nástrojů a intervencí financovaných z Evropského zemědělského záručního fondu (EZZF), jako jsou:

Právní základ

Doplňková redistributivní podpora příjmu pro udržitelnost (CRISS) zřízená podle nařízení (EU) 2021/2115 (hlava II kapitola 2 článek 29) nahrazuje redistributivní platbu podle nařízení (EU) 1307/2013.

Dokumenty

21. PROSINCE 2023
Factsheet on CRISS: Complementary redistributive income support for sustainability (CRISS)

Akce

Aktuality