Čo sú to oblasti s prírodnými alebo osobitnými prekážkami?
Oblasti s prírodnými alebo inými osobitnými prekážkami sú územia, na ktorých je efektívna poľnohospodárska činnosť znevýhodnená kvôli špecifickým problémom spôsobeným prírodnými podmienkami. S cieľom zabrániť tomu, aby bola táto pôda opustená, poskytuje Európska únia poľnohospodárom podporu prostredníctvom programu rozvoja vidieka aj systému podpory príjmu.
Kritériá pre oblasti s prírodnými alebo osobitnými prekážkami
Aby daná pôda spĺňala podmienky na platby pre oblasti s prírodnými alebo inými osobitnými prekážkami, musí patriť do jednej z týchto troch kategórií:
- horské oblasti, ktoré sú vymedzené nadmorskou výškou alebo strmými svahmi,
- oblasti s významnými prírodnými obmedzeniami vymedzené na základe ôsmich biofyzikálnych kritérií a tiež dodatočne v tzv. procese doladenia,
- iné oblasti postihnuté osobitnými obmedzeniami, ktoré predstavujú maximálne 10 % celkovej plochy určitej krajiny EÚ a ktoré vymedzuje samotná príslušná krajina EÚ.
Krajiny EÚ poskytujú finančné prostriedky na rozvoj vidieka aj platby na podporu príjmu pre oblasti s prírodnými alebo osobitnými prekážkami tým istým vymedzeným oblastiam.
Horské oblasti
Aby bola poľnohospodárska pôda zaradená do kategórie horských oblastí s prírodnými prekážkami, musí spĺňať tieto podmienky:
- nachádzať sa v nadmorskej výške, kde je poľnohospodárska činnosť znevýhodnená,
- mať strmé svahy, ktoré znemožňujú používanie štandardných poľnohospodárskych strojov,
- ležať severne od 62. rovnobežky.
Oblasti s významnými prírodnými obmedzeniami
Oblasti s významnými prírodnými obmedzeniami sú územia so špecifickými podmienkami, ktoré sťažujú poľnohospodársku činnosť. Aby bola pôda považovaná za oblasť postihnutú týmito obmedzeniami, musí byť negatívne ovplyvnená jednou z týchto podmienok:
- nízka teplota,
- sucho,
- nadmerná vlhkosť pôdy,
- obmedzené odvodňovanie pôdy,
- nepriaznivá textúra a kamenitosť,
- plytká hĺbka zakoreňovania,
- zlé chemické vlastnosti,
- strmé svahy.
Na tieto oblasti sa uplatňuje aj tzv. proces doladenia. V rámci tohto procesu sa kontroluje, či došlo k významnému zlepšeniu pôdy, ktoré by znamenalo, že poľnohospodárska činnosť už nie je negatívne ovplyvnená uvedenými podmienkami. Príkladom je oblasť s nadmernou vlhkosťou pôdy, ktorá je umelo odvodnená.
Oblasti postihnuté osobitnými obmedzeniami
Oblasti s osobitnými obmedzeniami zahŕňajú územia, ktoré sú negatívne ovplyvnené inými faktormi. Sú to oblasti, kde hrozí vysoké riziko ukončenia poľnohospodárskej činnosti a kde je dôležité udržať aktívnu poľnohospodársku komunitu s cieľom:
- zachovať alebo zlepšiť životné prostredie,
- zachovať vidiek,
- zachovať potenciál oblasti z hľadiska cestovného ruchu,
- chrániť pobrežné pásmo.
Tieto oblasti sú vymedzené samotnými krajinami EÚ a nesmú presiahnuť 10 % celkovej plochy krajiny.
Platby na rozvoj vidieka pre oblasti s prírodnými alebo inými osobitnými prekážkami
Krajiny EÚ môžu oblastiam s prírodnými alebo inými osobitnými prekážkami poskytnúť finančné prostriedky z fondu pre rozvoj vidieka určené na vyrovnanie finančného rozdielu medzi poľnohospodárskymi činnosťami v týchto oblastiach a v oblastiach, ktorých sa netýkajú žiadne obmedzenia.
Platby na podporu príjmu pre oblasti s prírodnými alebo inými osobitnými prekážkami
Krajiny EÚ sa môžu rozhodnúť, že oblastiam s prírodnými alebo inými osobitnými prekážkami poskytnú osobitné platby na podporu príjmu. V súčasnosti takúto platbu poskytujú len Dánsko a Slovinsko. Až 5 % finančných prostriedkov pridelených členskému štátu na účel podpory príjmov sa môže použiť na doplnkové platby pre poľnohospodárov v oblastiach s prírodnými alebo inými osobitnými prekážkami.