Райони с природни или други специфични ограничения
Районите с природни или други специфични ограничения са райони, в които селскостопанските дейности са затруднени от неблагоприятни природни условия. За да не бъдат изоставени земите в тези райони, Европейският съюз предоставя подкрепа чрез схемите за подпомагане на доходите и за развитие на селските райони.
Критерии за районите с ограничения
За да бъдат изпълнени условията за плащания за райони с ограничения, въпросните земи трябва да се намират в:
- планински райони, отличаващи се със своята надморска височина или със стръмнината на склоновете;
- райони, изправени пред значителни природни ограничения, базирани върху осем биофизични критерия и върху процес, известен като „фина настройка“;
- други райони със специфични ограничения, които не могат да надхвърлят 10% от общата площ на държавата от ЕС и се определят от самата държава.
Страните от ЕС използват едни и същи разграничени зони както за разходите за развитие на селските райони, така и за плащанията за подпомагане на доходите за районите с ограничения.
Планински райони
За да бъде класифицирана като земеделска земя в планински район с ограничения, земята трябва да бъде:
- на надморска височина, на която селското стопанство е трудно;
- със стръмни склонове, които възпрепятстват използването на стандартно земеделско оборудване;
- на север от 62-ия паралел.
Райони със съществени природни ограничения
Районите със значителни природни ограничения са райони, в които земеделието е затруднено от специфични условия. За да попадне в тази категория, земята трябва да бъде неблагоприятно засегната от едно от следните условия:
- ниски температури;
- суша;
- прекомерна влажност на почвите;
- недостатъчно отводняване на почвите;
- неблагоприятна текстура и каменливост;
- повърхностна дълбочина на вкореняване;
- незадоволителни химични свойства;
- стръмни склонове.
Тези райони подлежат също така на процес, наречен „фина настройка“. Става въпрос за проверки дали не са настъпили значителни подобрения в състоянието на земята, в резултат на които земеделската дейност вече не е неблагоприятно повлияна от ограниченията. Пример за това е почва с прекомерна влажност, която е била изкуствено отводнена.
Райони със специфични ограничения
Районите със специфични ограничения са неблагоприятно засегнати от други фактори. Това са райони, в които има значителен риск селскостопанските дейности да бъдат прекратени и в които е важно да се поддържа активна земеделска общност с цел:
- опазване или подобряване на околната среда;
- поддържане на ландшафта;
- запазване на туристическия потенциал на района;
- защита на бреговата ивица.
Тези райони се определят от самите държави от ЕС и не могат да надхвърлят 10% от общата площ на страната.
Плащания за развитие на селските райони за райони с ограничения
Държавите от ЕС могат да предоставят плащания за районите с ограничения от фондовете за развитие на селските райони. Тези плащания целят да се покрие финансовата разлика по отношение на селскостопанската дейност между районите без ограничения и районите с ограничения.
Плащания за подпомагане на доходите за райони с ограничения
Страните от ЕС могат да решат да предоставят специфични плащания за подпомагане на доходите за районите с ограничения. Понастоящем подобни плащания се предоставят само от Дания и Словения. До 5% от получените от държавата средства за подпомагане на доходите могат да се използват за плащания за стопани в райони с ограничения.