A koronavírus-járvány miatt a civil párbeszédben részt vevő csoportok számos ülése elmarad. A csoportülések tervezett időpontjait feltüntető naptárt folyamatosan frissítjük.
Áttekintés
A civil párbeszédben részt vevő csoportok feladata, hogy támogassák az Európai Bizottság munkáját, és megteremtsék a rendszeres párbeszéd lehetőségét bármely olyan témát illetően, amely a közös agrárpolitikát – ideértve a vidékfejlesztést is – és annak végrehajtását érinti.
Jogalap
Az Európai Bizottság 2013/767/EU határozata a civil párbeszéd keretének a közös agrárpolitika területét érintő ügyekben történő megteremtéséről és a 2004/391/EK határozat hatályon kívül helyezéséről
A csoportok összetétele és feladatai
A Bizottság mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős főigazgatója 2014. július 18-án döntött a civil párbeszédben részt vevő csoportok összetételéről.
A csoportok az alábbi feladatokat látják el:
- megteremtik a rendszeres párbeszéd lehetőségét valamennyi olyan kérdésben, amely a közös agrárpolitikát – ideértve a vidékfejlesztést is – és annak végrehajtását érinti;
- lehetőséget biztosítanak a tapasztalatcserére és a bevált gyakorlatok megosztására;
- támogatják és szakpolitikai tanácsadással segítik a Bizottság munkáját;
- konkrét kérdésekben szakvéleményt dolgoznak ki;
- nyomon követik a szakpolitikai fejleményeket.
A csoportokat olyan nem kormányzati szervezetek alkotják, amelyek európai vagy annál magasabb szinten működnek, és szerepelnek a közös átláthatósági nyilvántartásban. Lehetnek képviseleti szervezetek, társadalmi-gazdasági érdekcsoportok, civil társadalmi szervezetek, szakszervezetek.
A különböző csoportok munkájában részt vevő szervezeteket a Bizottság pályázati úton választotta ki.
Átláthatóság
A Bizottság minden olyan dokumentumot közzétesz, amely a civil párbeszédben részt vevő csoportok KAP-ot érintő kérdésekben folytatott munkája során születik (napirendek, jegyzőkönyvek, következtetések és részkövetkeztetések, munkadokumentumok stb.).
A mindenre kiterjedő közzététel kötelezettsége alól kivételt képeznek azonban azok a dokumentumok, melyek nyilvánosságra hozatala egyéni vagy közérdeket sértene (lásd az Európai Parlament, a Tanács és a Bizottság dokumentumaihoz való nyilvános hozzáférésről szóló 1049/2001/EK rendelet 4. cikkét).
- January 2023
The Commission appoints the new CDG member organisations
- October 2022
The Commission published a call for applications to designate the new members for the CDGs 2023-27
- August 2022
The Commission adopted a new legal framework for CDG applicable as from 2023
- July 2021
The Commission decided to temporarily extend the current CDG organisation, and took over the role of chair at the same time.
- July 2014
The Commission decided – based on calls for applications – on the composition of the civil dialogue groups.
- December 2013
The Commission set up a framework for civil dialogue.
- 1962
A dialogue framework with representative associations and civil society dealing with matters covered by the CAP was established.
With a view to increase transparency and provide for a better balancing of represented interests it became necessary to review the existing dialogue in the advisory groups and to provide for a new framework of a civil dialogue in the field of agriculture and rural development, including the international aspects, and to define their tasks and structure.
Kapcsolódó linkek
Analysis of EU policy consultation
Közös agrárpolitika
Az EU mezőgazdasága és az uniós társadalom között partnerséget teremtő közös agrárpolitika gondoskodik arról, hogy elegendő mennyiségű, megfizethető élelmiszer álljon a lakosság rendelkezésére, hogy a termelők méltányos jövedelemben részesüljenek, és hogy a vidéki térségek dinamikusak maradjanak.