Environmentálna udržateľnosť v SPP
Spoločná poľnohospodárska politika (SPP) má tri jasné environmentálne ciele, pričom každý z nich je zohľadnený v Európskej zelenej dohode:
- riešenie zmeny klímy,
- ochrana prírodných zdrojov,
- posilnenie biodiverzity.
SPP prispieva ku každému z týchto cieľov okrem iného prostredníctvom podpory ekologického poľnohospodárstva a zodpovedného riadenia vstupov, ako sú pesticídy a hnojivá.
Cieľom SPP je dosiahnuť environmentálne ciele spôsobom, ktorý je sociálne a hospodársky udržateľný pre poľnohospodárov, vidiecke komunity a EÚ ako celok.
Environmentálne opatrenia v SPP
Ústrednou súčasťou SPP sú opatrenia, ktoré podporujú ekologické poľnohospodárstvo a posilňujú environmentálne pravidlá:
- na základe noriem kondicionality je finančná podpora (priame platby) podmienená dodržiavaním pravidiel EÚ týkajúcich sa životného prostredia, ako aj zdravia ľudí, rastlín a zvierat,
- ekoschémy slúžia na podporu poľnohospodárov, ktorí uplatňujú alebo udržiavajú poľnohospodárske postupy prispievajúce k plneniu cieľov EÚ v oblasti životného prostredia a klímy,
- intervenciami v záujme rozvoja vidieka sa podporujú agroenvironmentálno-klimatické záväzky, udržateľné obhospodarovanie lesov, investície, spolupráca, prenos znalostí a iné poľnohospodárske činnosti, ktoré prispievajú k opatreniam v oblasti klímy, udržateľnému hospodáreniu s prírodnými zdrojmi a biodiverzite.
SPP na roky 2023 – 2027
SPP na roky 2023 – 2027 nadobudla účinnosť 1. januára 2023. V rámci nej sa podniknú ďalšie kroky na dosiahnutie ekologického a udržateľného systému poľnohospodárstva v EÚ. Patrí k nim:
- jednoduchší, pružnejší a cielenejší prístup,
- prísnejšie environmentálne podmienky a normy, ktoré musia poľnohospodári dodržiavať,
- širší súbor dobrovoľných environmentálnych opatrení, ktoré budú môcť poľnohospodári realizovať v rámci ekologických režimov a politiky rozvoja vidieka.
Súvisiace informácie
- 24. JANUÁRA 2019
Boj proti zmene klímy
SPP je kľúčovým nástrojom na uvoľnenie potenciálu poľnohospodárstva v boji proti zmene klímy. Odhaduje sa, že celkom 104 miliárd EUR (alebo 25 %) z finančných prostriedkov SPP na roky 2014 – 2020 sa použilo na opatrenia súvisiace s klímou, ako je napr.:
- zníženie emisií skleníkových plynov podporou lepšieho riadenia živočíšnej výroby a chovu hospodárskych zvierat, ako aj investovaním do skladovania a spracovania hnoja,
- zvyšovanie sekvestrácie a ukladania oxidu uhličitého prostredníctvom opatrení a investícií v oblastiach, ako je ochrana pôdy a obnova lesov,
- pomoc poľnohospodárom pri prispôsobovaní sa výzvam, ktoré prináša zmena klímy, a to prostredníctvom poľnohospodárskych postupov odolným proti zmene klímy, investícií a poradenstva v oblasti nových metód a technológií.
Vďaka týmto opatreniam sa emisie skleníkových plynov z poľnohospodárstva v období od roku 1990 do roku 2021 znížili o 28,9 % bez toho, aby sa znížila úroveň výroby. Nová SPP na roky 2023 – 2027 sa viac zameriava na podporu zmierňovania zmeny klímy, čo prispeje k naplneniu cieľa Zelenej dohody v oblasti klímy, ktorým je dosiahnutie nulovej bilancie emisií skleníkových plynov v celej EÚ do roku 2050.
Ďalšie informácie
Ochrana prírodných zdrojov
SPP v záujme ochrany prírodných zdrojov nevyhnutných pre poľnohospodárstvo:
- chráni množstvo a kvalitu vody používanej v poľnohospodárstve vytvorením nárazníkových zón pozdĺž vodných tokov, podporou prospešných poľnohospodárskych postupov a efektívnejších zavlažovacích systémov a dôraznejším presadzovaním pravidiel v pásmach ohrozených dusičnanmi,
- stanovuje povinné normy minimálneho pokrytia pôdy a podporuje ďalšie postupy, ktoré obmedzujú eróziu pôdy a zachovávajú organickú hmotu,
- chráni kvalitu ovzdušia tým, že podporuje znižovanie emisií amoniaku, obmedzuje spaľovanie rezíduí a zakazuje postrek pesticídov vo veternom počasí.
SPP prispieva prostredníctvom intervencií v záujme rozvoja vidieka takisto k stratégii lesného hospodárstva EÚ tým, že podporuje ochranu, zakladanie, obnovu a udržateľné obhospodarovanie lesov v celej Európe.
Chránením prírodných zdrojov nevyhnutných pre poľnohospodárstvo a lesné hospodárstvo SPP prispieva k cieľu Zelenej dohody, ktorým je odstránenie znečistenia v celej EÚ.
Ďalšie informácie
Posilnenie biodiverzity
SPP je v záujme ochrany ekosystému poľnohospodárskej pôdy prepojená so smernicami EÚ o ochrane prírody a bude sa usilovať o dosiahnutie cieľov aktualizovanej stratégie Komisie v oblasti biodiverzity, ktorá je súčasťou Zelenej dohody.
SPP sa zameriava na ochranu biodiverzity viacerými spôsobmi:
- pravidlá kondicionality sa vzťahujú tak na smernicu o vtákoch a smernicu o biotopoch, ako aj na opatrenia zamerané na zachovanie krajinných prvkov a zníženie používania pesticídov,
- vytváranie a zachovávanie krajinných prvkov a zvyšovanie rozlohy pôdy ležiacej úhorom, čo prispieva k biodiverzite, pretože to uľahčuje opeľovanie a zabezpečuje ochranu biotopov, pričom ďalšie postupy na podporu biodiverzity možno podporiť prostredníctvom ekoschém a agroenvironmentálnych intervencií v oblasti klímy,
- ekologické poľnohospodárstvo podporované buď prostredníctvom ekoschém a/alebo opatrení na rozvoj vidieka,
- intervencie v záujme rozvoja vidieka podporujú opatrenia na zachovanie a posilnenie biodiverzity, ako je poskytovanie finančných prostriedkov na podporu poľnohospodárskych systémov s vysokou prírodnou hodnotou a plánov riadenia prírody, ktoré podporujú oblasti priaznivé pre voľne žijúce živočíchy, ako aj využívanie agroekologických postupov.
Ďalšie informácie
Posilnenie biodiverzity
Správa JRC o klasifikácii a kvantifikácii krajinných prvkov
Správa o výbere krajinných prvkov v jednotlivých krajinách EÚ
Podpora poľnohospodárstva s nízkymi vstupmi
V celej EÚ sa vo veľkej miere používajú pesticídy, hnojivá a antibiotiká s cieľom pomôcť poľnohospodárstvu produkovať potraviny a iné základné suroviny pre spoločnosť. Ich nadmerné a nesprávne používanie však môže mať negatívny vplyv na životné prostredie, ako aj na zdravie rastlín, zvierat a ľudí.
Cieľom SPP je podporiť obmedzené a zodpovedné využívanie týchto vstupov prostredníctvom týchto opatrení:
- podpora ekologického poľnohospodárstva,
- pomoc poľnohospodárom pri zodpovednom používaní pesticídov a hnojív a pri zavádzaní spôsobov hospodárenia šetrných k životnému prostrediu, alternatívnych metód a nových technológií,
- zníženie potreby používania antibiotík vďaka investíciám a poradenstvu, ktoré sú prospešné pre zdravie a dobré životné podmienky zvierat.
Ďalšie informácie
Poľnohospodárstvo s nízkymi vstupmi
Posúdenie environmentálnych opatrení
Európska komisia neustále posudzuje účinnosť SPP pri dosahovaní jej environmentálnych cieľov:
- komplexný súbor ukazovateľov zhromažďovaných v spoločnom rámci pre monitorovanie a hodnotenie (CMEF/PMEF) zahŕňa širokú škálu environmentálnych údajov,
- pomocou doplnkového súboru 28 agroenvironmentálnych ukazovateľov sa ďalej sleduje začlenenie environmentálnych otázok do SPP,
- nezávislí odborníci vykonávajú v mene Komisie v rámci PMEF hodnotenia a externé štúdie o environmentálnej udržateľnosti.
Údaje, ktoré zhromažďuje Komisia, poskytujú komplexné informácie o:
- stave životného prostredia na vidieku v EÚ a jeho vývoji v priebehu času,
- vplyve poľnohospodárstva na klímu, prírodné zdroje a biodiverzitu,
- vykonávaní environmentálnych opatrení SPP v celej EÚ,
- úspechu environmentálnych opatrení pri dosahovaní ich cieľov a ich širšom vplyve nad rámec stanovených cieľov.
Pri posudzovaní environmentálnych opatrení SPP sa zohľadňujú komplexné väzby medzi politickými opatreniami, zmenami v poľnohospodárskych postupoch a zlepšovaním životného prostredia, ako aj množstvo ďalších faktorov, ako sú poveternostné javy, vplyv trhových trendov a rozdiely v environmentálnych podmienkach v jednotlivých krajinách a regiónoch EÚ.
Úloha znalostí a inovácií
Znalosti, výskum a inovácie sú hnacou silou environmentálne udržateľného poľnohospodárstva v EÚ:
- výskum a inovácie prinášajú nové poľnohospodárske metódy a technológie, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu,
- vďaka poľnohospodárskemu poradenskému systému budú mať poľnohospodári k dispozícii aktuálne informácie o tom, ako možno nový výskum, metódy a technológie využiť s cieľom zabezpečiť, aby bolo poľnohospodárstvo šetrné k životnému prostrediu,
- európske partnerstvo v oblasti inovácií v sektore poľnohospodárstva (EIP-AGRI) propaguje inovatívne myšlienky, ktoré podporujú udržateľné poľnohospodárstvo a lesné hospodárstvo v EÚ,
- projekt iMAP má za cieľ poskytnúť vedecké dôkazy o vplyve poľnohospodárskych postupov na životné prostredie a klímu, ktoré poslúžia na podporu vykonávania, monitorovania a hodnotenia týchto cieľov v strategických plánoch SPP.
- Vplyv poľnohospodárskych postupov
Projekt iMAP obsahuje aj prípadové štúdie o poľnohospodárskych postupoch na úrovni poľnohospodárskych podnikov a na územnej úrovni, ako aj ďalšie informácie o poľnohospodárskych postupoch týkajúcich sa dobrých životných podmienok zvierat a používania antimikrobiálnych látok.